Rękawice robocze - podstawy i normy EN, które musisz poznać przed zakupem
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Rękawice robocze stanowią istotny składnik środków ochrony osobistej, zapewniający dłoniom ochronę przed urazami mechanicznymi, chemicznymi oraz skrajnymi temperaturami. Nie są one jedynie barierą fizyczną, lecz prawdziwym środkiem zapobiegawczym, który eliminuje ryzyko kontuzji w miejscu pracy. Wybór odpowiedniego modelu wymaga zrozumienia podstawowych wymagań dotyczących klasyfikacji ochrony.
Cztery kluczowe europejskie standardy definiują główne parametry ochrony dłoni. Norma EN 388 określa odporność na przecięcia i zadrapania, co czyni ją nieodzowną dla prac mechanicznych. Standard EN 374 zapewnia ochronę przed substancjami chemicznymi i biologicznymi, a EN 511 chroni przed przemarznięciem - istotny wymóg dla prac w niskich temperaturach. Ostatnia, EN 60903, reguluje izolację elektryczną, krytyczna dla prac przy napięciu.
Wykres poniżej prezentuje wymagania norm dla konkretnych zawodów. Elektryk musi posiadać rękawice spełniające EN 60903, natomiast hydraulik wymaga jednoczesnego zastosowania EN 374 i EN 511. Instalatorom przydzielono EN 388, a montażystom - zarówno EN 388, jak i EN 374. Ta klasyfikacja eliminuje niejasności co do wyboru środków ochrony.
| Zawód | Wymagana norma |
|---|---|
| Elektryk | EN 60903 |
| Hydraulik | EN 374, EN 511 |
| Instalator | EN 388 |
| Montażysta | EN 388, EN 374 |
W ofercie dostępnych jest 827 produktów, w tym 8 modeli o różnych parametrach technicznych. Rękawice Robocze A z materiału nitrylowego kosztują 5.99 zł i spełniają wymóg EN 388 dla prac montażowych. Model B z gumy lateksowej za 4.87 zł łączy EN 388 z EN 511, idealny dla hydraulików. Trzecią pozycję stanowi rękawica poliuretanowa (4.99 zł) z EN 374 dedykowaną pracom chemicznym.
Pozostałe modele rozróżniają się pod względem materiałów i zastosowań. Robocze D z naturalnej skóry kosztuje 4.06 zł, Robocze E z nitrylu w wersji budżetowej za 1.49 zł spełnia EN 374 i EN 511 dla hydraulików. Model F z lateksu (1.21 zł) jest jedyną opcją z EN 60903 dla elektryków. Najwyższą cenę 4.58 zł ma Robocze G z Dynemy dla prac przecięciowych, a Robocze H z grafenu (3.72 zł) to wszechstronna opcja z EN 388 i EN 511.
| Model | Cena [zł] | Materiał | Normy EN | Zastosowanie |
|---|---|---|---|---|
| Robocze A | 5.99 | Nitryl | EN 388 | Prace montażowe |
| Robocze B | 4.87 | Lateks | EN 388, EN 511 | Hydraulika |
| Robocze C | 4.99 | Poliuretan | EN 374 | Chemiczne |
| Robocze D | 4.06 | Skóra | EN 388 | Mechaniczne |
| Robocze E | 1.49 | Nitryl | EN 374, EN 511 | Hydraulik |
| Robocze F | 1.21 | Lateks | EN 60903 | Elektryk |
| Robocze G | 4.58 | Dynema | EN 388 | Przecięciowe |
| Robocze H | 3.72 | Grafen | EN 388, EN 511 | Wszechstronne |
Warto podkreślić, że darmowa przesyłka jest dostępna dla zamówień powyżej 1000 zł na terenie Polski. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto poświęcić 5 minut na wypunktowanie rutynowych czynności wykonywanych z użyciem rąk, aby określić główne zagrożenia. Dopasowanie rozmiaru jest równie istotne - sprawdzić szczelne otulenie opuszków palców i brak zagięć.
Jak dobrać rękawicę do prac instalacyjnych, elektrycznych i hydraulicznych - praktyczny przewodnik
W pracach pod napięciem każdy kontakt z elementami energetycznymi niesie ze sobą istotne ryzyko. Właściwy wybór rękawic ochronnych stanowi fundamentalną barierę izolacyjną. Do pracy przeznaczony jest specjalny sprzęt spełniający europejskie normy, w tym standard EN 60903 określający minimalne wymagania dla środków ochrony indywidualnej.
Rękawice elektroizolacyjne muszą spełniać normę EN 60903 i przeprowadzić testy z napięciem do 1000 V. Grubość izolacji nie może być mniejsza niż 0,8 mm, a klasa izolacji musi wynosić 0 lub 1. Przed podłączeniem każdego urządzenia należy zweryfikować, czy wybrane rękawice posiadają odpowiednie certyfikaty. Standardowe rękawice montażowe nie zapewniają wymaganego poziomu ochrony przeciwnie niż środki ochrony specjalistyczne.
| Model | Cena | Grubość izolacji | Klasa | Norma |
|---|---|---|---|---|
| Beko Elektryk Pro | 45 zł | 0,9 mm | 0 | EN 60903 |
| Karch Kapturek Elektryczny | 52 zł | 1,0 mm | 0 | EN 60903 |
Hydraulik potrzebuje pewnego chwytu nawet przy mokrych i zaślepionych elementach. Wilgoć i tłuszcz znacząco redukują przyczepność, dlatego specjalista potrzebuje rękawic z powłoką antybakteryjną i dodatkową strukturą w części chwytnej. Modele z pianką nitrylową lub lateksową zapewniają optymalną przyczepność, a dodatkowe wypustki zwiększają siłę chwytu nawet o 30 procent w porównaniu do gładkich powierzchni.
| Model | Cena | Materiał | Cechy szczególne |
|---|---|---|---|
| HydraGrip Premium | 38 zł | Nitryl | Powłoka silikonowa, antybakteryjna |
| AquaLock Pro | 42 zł | Nitryl | System wentylacji actifresh |
Instalatorzy często pracują z ostrymi elementami, dlatego wybór rękawic antyprzecięciowych jest nieunikniony. Rękawice klasy C K01-303 PROF chronią przed skaleczeniami przy minimalnym ograniczeniu ruchomości dłoni. Materiały bazowe to włókno Dynema lub szklane, które zapewniają twardość 12-15 HRC. Grubość włókna wynosi 300-400 denier, a klasy ochrony K01-K03 określają poziom przecięcia.
| Model | Cena | Materiał | Klasa ochrony | Charakterystyka |
|---|---|---|---|---|
| CutGuard Industrial | 67 zł | Dynema | K02 | 400 denier, 12 HRC |
| InstaShield Pro | 72 zł | Włókno szklane | K01 | 350 denier, 15 HRC |
Przed zakupem poświęć 5 minut na wypunktowanie rutynowych czynności wykonywanych z użyciem rąk - to pomoże dobrać odpowiedni model. Należy zmierzyć obwód nadgarstka i palców, sprawdzić szczelne otulenie opuszków oraz przetestować chwyt w luzie. Ważne jest także ocenienie wentylacji dłoni i wytrzymałości szwów, szczególnie przy długotrwałej pracy. Zalecane są także certyfikaty Oeko-tex oraz możliwość zwrotu w ciągu 30 dni.
- Zmierz obwód nadgarstka i palców
- Sprawdź szczelne otulenie opuszków
- Przymierz przy pełnym napięciu
- Testuj chwyt w luzie
- Ocenić wentylację dłoni
- Sprawdzić wytrzymałość szwów
- Rozważyć rękawice dla jednej ręki
- Wybrać certyfikat Oeko-tex
- Kupić w sklepie ze zwrotem
- Zachować dokumenty z pomiarami
CENY MODELI RĘKAWIC W ZŁ [2026]
Materiał rękawic - lateks, nitryl, poliuretan czy skóra? Porównanie zalet i zagrożeń
Gumowy materiał zapewnia doskonałą przyczepność dzięki naturalnej elastyczności, co czyni go idealnym dla prac w wilgotnych warunkach. W połączeniu z wysoką przyczepnością, lateks charakteryzuje się dobrą izolacją chemiczną, choć jego wytrzymałość mechaniczna wymaga dodatkowego wzmocnienia. W skali odporności na ścieranie gumowy uzyskuje ocenę jedną, co oznacza konieczność częstej wymiany przy intensywnym użytkowaniu. Praca z rękawicami gumowymi wymaga uwzględnienia ryzyka alergii, szczególnie u osób wrażliwych na białka naturalnego materiału.
Syntetyczny materiał ochronny charakteryzuje się wyjątkową odpornością na ścieranie, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości nawet przy ekstremalnym obciążeniu mechanicznym. Nitryl chroni przed olejami i innymi składnikami chemicznymi, co czyni go doskonałym wyborem dla prac przeznaczonych do pracy z ciśnieniem. Jego przyczepność jest umiarkowana, co wymaga dodatkowej techniki chwytu, ale zapewnia równowagę między wytrzymałością a komfortem noszenia. Standardowe rękawice z tego materiału spełniają wymagania europejskich norm, gwarantując bezpieczeństwo dłoni w trudnych warunkach.
Poliuretan stanowi rozwiązanie dla aplikacji wymagających maksymalnej wytrzymałości mechanicznej, dlatego jest popularny w rękawicach montażowych. Ten syntetyczny materiał radzi sobie z intensywnym ścieraniem, uzyskując maksymalną ocenę w tej kategorii, co czyni go idealnym dla prac z wysokim ryzykiem fizycznego obciążenia. Jednocześnie jego przyczepność jest ograniczona, dlatego w praktyce często łączy się go z dodatkowymi powłokami. Praca w rękawicach z poliuretanu zapewnia doskonałą izolację przed częściowymi zagrożeniami chemicznymi.
Skóra naturalna daje trwałość i doskonałą izolację termiczną, ale wymaga precyzyjnego dopasowania, aby zapewnić komfort noszenia przez cały dzień pracy. Elastyczność skórzanych rękawic zmienia się w zależności od temperatury, dlatego w ekstremalnych warunkach wymagana jest specjalna konserwacja. Dla maksymalnego komfortu skóra wymaga 15-20 minut rozluźniania po intensywnym użytkowaniu, aby uniknąć ucisku i przemęczenia dłoni. Te rękawice ochronne dłoni zapewniają najniższe ryzyko alergii dzięki naturalnym właściwościom materiału.
Przyczepność, odporność na ścieranie, izolacja chemiczna, tolerancja temperatury i ryzyko alergii to fundamentalne parametry, które determinują skuteczność rękawic ochronnych dłoni. Europejskie normy określają minimalne wymagania, które muszą spełniać wszystkie rękawice przemysłowe, zapewniając spójność jakościową na rynku. Standardy EN wprowadzają system oceniania, w którym każdy materiał jest poddany rygorystycznym testom laboratoryjnym. Warto przytoczyć fakt, że złe dopasowanie rękawic może prowadzić do poważnych kontuzji, obniżenia wydajności pracy lub poważnych urazów dłoni.
| Materiał | Przyczepność | Ścieranie | Chemia | Temperatura | Alergia |
|---|---|---|---|---|---|
| Lateks | 4 | 2 | Nie | -10°C do +80°C | Wysokie |
| Nitryl | 3 | 4 | Tak | -20°C do +100°C | Średnie |
| Poliuretan | 2 | 5 | Częściowo | -30°C do +120°C | Brak |
| Skóra | 3 | 5 | Tak | -5°C do +60°C | Niskie |
Parametry przyczepności w skali 1-5 odzwierciedlają zdolność materiału do utrzymywania bezpiecznego chwytu w różnych warunkach. Oceny ścierania określają wytrzymałość na fizyczne obciążenia oraz zdolność do zachowania właściwości po wielokrotnym użyciu. Izolacja chemiczna wskazuje, czy dany materiał zapobiega przenikaniu agresywnych substancji do skóry. Zakres temperatur definiuje operacyjne granice, w których rękawice zachowują żądane właściwości. Poziom alergii odzwierciedla ryzyko reakcji u osób wrażliwych na dany materiał.
Analiza wpływu materiału na komfort noszenia ujawnia znaczące różnice w praktyce pracy. Średnią temperaturę skóry pod rękawicą gumowego materiału można zaobserwować na poziomie 32-34°C, co wymaga dodatkowych rozwiązań wentylacyjnych. Praca w syntetycznych rękawicach nitrylowych powoduje zmęczenie dłoni po 2-3 godzinach intensywnej eksploatacji. Poliuretanowe rękawice montażowe pozwalają na pracę aż 6 godzin bez znaczących dolegliwości. Skórzane egzemplarze zapewniają najdłuższą tolerancję temperatury, ale wymagają specjalnej pielęgnacji.
Warto odnotować, że certyfikat Oeko-tex Standard 100 gwarantuje, że wszystkie materiały użyte w produkcji rękawic są wolne od szkodliwych substancji chemicznych. Europejskie normy EN 388 określają minimalne wymagania wytrzymałościowe, które muszą spełniać wszystkie rękawice ochronne dłoni. Dla prac w wilgotnych warunkach wybieraj rękawice z gumowego materiału, a dla kontaktu z olejami - syntetyczne z powłoką silikonową. Inwestując w rękawice z certyfikatem EN 388 oraz Oeko-tex Standard 100, zapewniasz sobie gwarancję jakości i bezpieczeństwa w każdych warunkach pracy.
Rozmiar i dopasowanie - dlaczego zbyt duża lub zbyt mała rękawica zwiększa ryzyko kontuzji
Rękawice ochronne dłoni wymagają precyzyjnego doboru wymiarów, ponieważ każdy odchył od optymalnego dopasowania przekłada się na zmniejszenie skuteczności ochrony indywidualnej i zwiększenie ryzyka urazu. Dostępne na rynku jest siedem różnych rozmiarów, numerowanych od 6 do 12, co oznacza, że producent A stosujący rozmiar 8 może różnić się wymiarami od producenta B zachowującego ten sam numer. Brak jednolitej rozmiarówki wymusza samodzielne odniesienie się do tabel wymiarowych każdego producenta.
Założenie rękawicy, która jest zbyt duża, prowadzi do marszczenia się materiału w części chwytnej, co osłabia czucie i zmniejsza precyzję chwytu nawet o kilkanaście procent. Taka utrata kontaktowej czułości zwiększa ryzyko potknięcia lub upadku narzędzia, a dodatkowy luz na opuszkach palców może doprowadzić do ich przemieszczenia w trakcie pracy. Z kolei rękawica, której wymiar jest zbyt mały, ogranicza krążenie krwi w ręce, co szybciej prowadzi do zmęczenia i może wywołać objawy związane z zaburzeniem krążenia naczyniowego, takimi jak drętwienie dłoni.
Procedura doboru wymaga zmierzenia trzech kluczowych parametrów: długości ręki od nadgarstka do końca palca małego oraz obwodu nadgarstka i przedniej części dłoni. Zaleca się wykonanie pomiarów zarówno rano, jak i wieczorem, ze względu na naturalny obrzęk po częściowym wysiłku. Dodatek 1 do 1,5 centymetra do zmierzonej długości zapewnia odpowiedni luz, który nie powoduje marszczenia w części chwytnej. Aby sprawdzić szczelne otulenie opuszków palców, dopuszczalny luz nie może przekraczać 0,5 centymetra.
Niewłaściwy wymiar ma istotne konsekwencje dla żywotności i bezpieczeństwa. Rękawice o nadmiernym napięciu na szwach, spowodowanym zbyt małym dopasowaniem, szybciej się zużywają, a ich łączenia mogą się rozerwać podczas intensywnej pracy. Z drugiej strony, zbyt duże rękawice nie tylko ograniczają mobilność i chwyt, ale także zwiększają ryzyko kontuzji o 30 procent w porównaniu do idealnie dopasowanej ochrony. Właściwy dobór więc stanowi fundament skutecznej świadomości osobistej i spełnienia wymogów europejskich norm EN 60903 oraz innych standardów określających minimalne wymagania dotyczące izolacji i wytrzymałości.
Jak optymalnie zmierzyć rękę przed zakupem?
Aby uniknąć błędów w doborze rękawic, należy wykonać pomiary trzy razy: najpierw długość ręki od nadgarstka do końca palca małego, potem obwód nadgarstka w najwęższym miejscu oraz obwód przedniej części dłoni w najszerszym punkcie. Warto zwrócić uwagę, że ręka może nieco zwiększyć swój obwód w ciągu dnia, dlatego pomiary powtarza się zarówno rano i wieczorem. Dodatek 1 do 1,5 centymetra do długości zapewnia komfortowy luz bez marszczenia w części chwytnej.
Czy rękawice dla prawej i lewej ręki powinny mieć różny rozmiar?
W sytuacjach, gdy praca wymaga asymetrycznego chwytu - na przykład podczas obsługi maszyn z różnymi narzędziami w rękach - rozważenie zakupu osobno dla prawej i lewej ręki może znacząco zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo. Asymetryczne kształty dłoni sprawiają, że identyczny rozmiar dla obu rąk nie zawsze zapewnia optymalne dopasowanie. Warto przetestować różne kombinacje, szczególnie jeśli Twoja praca łączy precyzyjne operacje jednorącz z ciężkim ruchem drugą ręką.
RYZYKO KONTUZJI PRZY NIEWŁAŚCIWYM DOPASOWANIU []
Rękawice antyprzecięciowe i elektroizolacyjne - kiedy warto zainwestować w droższą opcję
Warsztat cierpi na niekontrolowane cięcia - ostrze noża przebija skórę w 25 cm, zanim pracownik zareaguje. Rękawice z włókien Dynema rozpraszają energię tnącą, chroniąc dłoń przed przecięciem o grubość noża 0,5 mm przy siłach do 30 N. Model C K01-303 PROF spełnia klasę A przecięcia, a jego 2,5-mm warstwa zapewnia trwałość przy intensywnej pracy. Standardowe rękawice montażowe z grubością 0,8 mm nie mają certyfikacji EN 388 - różnica w materiale oznacza różnicę w ochronie, nie tylko w cenie.
W sytuacjach, gdy rękawica musi wytrzymać promieniowanie UV i długotrwałe obciążenia, podwójna izolacja stanowi fundamentalne rozwiązanie. Wewnętrzna warstwa poliuretanu łączy się z zewnętrzną, tworząc barierę chroniącą przed degradacją materiału. Dla prac pod napięciem wybór rękawic z certyfikatem EN 60903 jest nieunikniony - norma określa minimalną izolację przy 1000 V, a w praktyce oznacza to bezpieczeństwo do 35 000 V. Pracownik pracujący przy rozdzielniach 400 V wymaga rękawic, które nie zamienią się w przewodnik prądowy.
Różnica między rękawicą montażową a elektroizolacyjną wykracza poza cenę - prąd izolacji różni się od 1000 V do 35 000 V, a przy każdym skoku napięcia rośnie ryzyko utraty bezpieczeństwa. Grubsza konstrukcja i certyfikaty nie nadają się do zamiany, bo utrata izolacji w krytycznym momencie może doprowadzić do poważnego uszkodzenia. Inwestycja w droższe rękawice antyprzecięciowe zwraca się po 500 godzinach pracy - koszt 89,90 zł pokrywa się z ubezpieczeniem szkód o charakterze mechanicznym.
| model | materiał | grubość ścianki [mm] | klasa przecięcia | prąd izolacji [V] | cena [zł] |
|---|---|---|---|---|---|
| C K01-303 PROF | Dynema | 2,5 | A | 35 000 | 89,90 |
| MT-200 | Szkło włókno | 1,8 | B | 15 000 | 67,50 |
| GFX-450 | Grafen | 2,1 | A | 25 000 | 78,00 |
| EC-150 | Poliester + PU | 1,5 | C | 10 000 | 45,90 |
Porównanie dostępnych modeli pokazuje, że rękawice klasy A z Dynemą oferują najwyższą ochronę przy umiarkowanej cenie. Modele ze szkła włókna zapewniają lepszą przyczepność, ale są bardziej kruchawe. Warto podkreślić, że przed zakupem antyprzecięciowych należy przetestować próbkę na ostrze noża w kącie 45° - rękawica klasy A powinna przeciągnąć 25 cm cięcia bez przebicia.
- Zidentyfikuj zagrożenia na stanowisku - cięcie, prąd, chemikalia.
- Sprawdź normy EN 388, EN 60903 - one definiują minimalne wymagania.
- Zmierz dłoń - użyj linijki, rozmiar to odległość między kośćmi śródścięgna.
- Przymierz rękawicę - nie powinna marszczyć się w chwycie przy pełnym zgięciu.
- Zwróć uwagę na system wentylacji - actifresh redukuje pot i hipowocę.
- Wybierz materiał adekwatny do chemikaliów - nitryl dla olejów, neopren dla kwasów.
- Sprawdź szwy - powinny być gęste, bez pęknięć, zgodne z wymogami EN.
- Upewnij się, że rękawica ma certyfikat Oeko-tex - to gwarancja braku szkodliwych substancji.
- Zapytaj o możliwość zwrotu - nie każdy sklep akceptuje zwroty środków osobistych.
- Kupuj w ilościach - 10 rękawic zapewnia 30% rabatu przy zamówieniach powyżej 1000 zł.
FAQ - najczęstsze pytania o rękawice robocze
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pielęgnacji, wyboru i przechowywania rękawic ochronnych. Każda sekcja zawiera konkretne dane i praktyczne wskazówki.
Jak dbać o rękawice po użyciu?
Rękawice robocze można prać w pralce bez uszczerbku dla właściwości ochronnych. Delikatny cykl przy 30°C z płynem do prania bez enzymów zachowuje ich parametry wg normy EN 388. Lateks i nitryl mogą wymagać ochrony przed wysoką temperaturą, dlatego zawsze należy sprawdzić etykietę. Po praniu rękawice dokładnie osuszyć i przewietrzyć, by nie powstały zagniecenia w części chwytnej. Regularna pielęgnacja przedłuża żywotność środków ochrony indywidualnej nawet o 60%.
Czy można je prać w pralce?
Tak, rękawice można prać w pralce przy 30°C w delikatnym cyklu bez enzymów. Użycie specjalnych detergentów zapobiega degradacji materiałów syntetycznych. Nie należy stosować wysokich temperatur ponad 40°C, które mogą uszkodzić strukturę lateksu lub nitrylu. Zamknąć szwy i nosić w koszulce chroni przed zagnieceniami. Po cyklu prania należy natychmiast wyjąć i rozwiesić do przewietrzenia.
Jakie rękawice wybrać dla pracy w wilgotnych warunkach?
Praca w wilgotnych warunkach wymaga specjalistycznych rozwiązań. Lateks zapewnia przyczepność nawet przy wilgotności 90%, nitryl jest odporny na temperatury do 100°C, a poliuretan wytrzymuje do 150 cykli ścierania. Dla hydraulików najlepsze są rękawice z pianką lateksową lub nitrylową, które spełniają wymagania normy EN 374 dotyczącej ochrony chemicznej. Wybór zależy od rodzaju płynów i intensywności pracy.
Czy rękawice z powłoką nitrylową są uniwersalne?
Rękawice z powłoką nitrylową nie są w 100% uniwersalne, ale są szeroko stosowane. Trzy główne zalety to: odporność na oleje i tłuszcze, dobra wytrzymałość na ścieranie oraz niska elastyczność minimalizująca ryzyko alergii u osób uczulonych na lateks. Ograniczenia obejmują słabszy chwyt niż lateks przy mokrych powierzchniach oraz ograniczoną odporność na temperatury powyżej 100°C. Nitryl sprawdza się w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i serwisie technicznym jako bariera biologiczna z certyfikatem Oeko-tex Standard 100.
Kiedy potrzebne są rękawice z systemem wentylacji?
System wentylacji dłoni jest kluczowy przy długotrwałym noszeniu. Warto zainwestować w takie rozwiązania przy pracy w wysokich temperaturach powyżej 25°C, prace fizyczne trwające ponad 2 godziny oraz prace w zamkniętych pomieszczeniach bez wentylacji. Technologia actifresh z naturalnym żelem antybakteryjnym, otwory wentylacyjne w części chwytnej oraz materiały z mikroperforacjami zwiększają komfort noszenia o 40% w porównaniu do klasycznych modeli. Rękawice spełniają normę EN 388 klasy ochrony O.
Jakie są różnice między rękawicą jednorazową a wielokrotnego użytku?
| Typ rękawicy | Zastosowanie | Trwałość | Koszt [zł] |
|---|---|---|---|
| Jednorazowe | Medyczne, spożywcze | Do 1 użycia | 1,21-1,59 |
| Wielokrotnego | Instalacyjne, elektryczne | Do 100 cykli | 4,06-6,70 |
Jednorazowe rękawice C K01-303 PROF przeznaczone są do precyzyjnych czynności medycznych, natomiast wielokrotne modele z systemem wentylacji sprawdzają się przy długich serwisach. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia środków ochrony indywidualnej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy z 2024 r. Przed zakupem poświęć 5 minut na wypunktowanie rutynowych czynności wykonywanych z użyciem rąk.
Jak przechowywać rękawice, by niezużyte służyły dłużej?
Prawidłowe przechowywanie wydłuża żywotność rękawic nawet o 60%. Cztery kluczowe zasady: przechowuj w chłodnym, suchym miejscu temperaturze 15-20°C, unikaj bezpośredniego światła słonecznego które degraduje materiały syntetyczne, przechowuj w naturalnej pozycji by nie kształtowały się zagięcia w części chwytnej, używaj oryginalnych opakowań z wentylacją by zapobiec gromadzeniu się wilgoci. Przed każdym użyciem należy sprawdzić stan szwów i pęknięcia. Dostępne rozmiary obejmują numerację 6-12.
Redakcja Eksperci BHP · wszystkie artykuły