Buty robocze S3 co to znaczy - definicja i norma EN ISO 5
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Obuwie S3 to kategoria butów roboczych o najwyższym poziomie ochrony, oznaczona skrótem pochodzącym od standardu EN ISO 20345:2024. W praktyce S3 oznacza buty z certyfikatem zapewniającym ochronę przed ciężkimi uderzeniami, skaleczeniami i poślizgami. W rozdziale 4 europejskiego standardu EN ISO 20345:2024 znajduje się 12 punktów określających wymogi wytrzymałościowe, w tym siła uderzenia 200 J na podnoszek oraz minimalna przyczepność podeszwy. Przykładem takiego modelu są półbuty męskie REIS BCCARBON-P, które łączą podnosek kompozytowy z wkładką z kevlaru i dostępne są w rozmiarach 39-47.
Istotne cechy obowiązkowe w obuwiu klasy S3 wyróżniają trzy elementy techniczne. Pierwszym z nich jest metalowy lub kompozytowy podnosek, który chroni palce przed uderzeniami ze średniej siły 200 J - to rozwiązanie szczególnie ważne przy pracy na podłogach z dużym natężeniem ruchu. Drugą istotną cechą jest wkładka antyprzebiciowa, zabezpieczająca stopy przed skaleczeniami ostrymi krawędziami, nożycami czy kamieniami. Trzecią cechą jest antypoślizgowa podeszwa, zapewniająca przyczepność na różnych powierzchniach, w tym na mokrej lub olejowanej.
Warto przyjrzeć się różnicom pomiędzy kategoriami S1, S1P i S3, aby zrozumieć, kiedy warto wybrać najwyższy poziom ochrony. Obuwie S1 stanowi podstawową ochronę - posiada podnoszek i antypoślizgową podeszwę, ale niekoniecznie spełnia wymogi wytrzymałościowe dla ciężkich obciążeń. S1P rozszerza tę charakterystykę o izolację przeciwwiatrową, co zwiększa komfort termiczny. S3 natomiast łączy wszystkie zalety poprzedników z dodatkową ochroną - podnoskiem wytrzymującym 200 J, wkładką antyprzebiciową oraz lepszą izolacją termiczną. W Polsce producentów butów S3 jest 10, w tym PROCERA (10 modeli), 4WRK (6 modeli) i URGENT (5 modeli), co czyni różnorodność oferty niezwykle bogatą.
| Model | Kod produktu | Cena netto | Cena brutto | Dostępność |
|---|---|---|---|---|
| REIS BCCARBON-P | BCCARBON-P_BY39 | 102.17 zł | 125.67 zł | Na magazynie |
| DRAGON BCCAMP | BCCAMP | 144.57 zł | 177.82 zł | Wyślemy w 48h |
| PROCERA BONNO S1 | BONNO | 66.67 zł | 82.00 zł | Na promocji 30% |
| REIS BRYES-P-S3 | BRYES-P-S3 | 48.53 zł | 59.69 zł | W promocji 85.27 zł |
Różnice w cenach pomiędzy modelami świadczą o różnym stopniu materiałów i wykończenia - podstawowy model REIS Bryes-P-S3 kosztuje 48.53 zł netto, podczas gdy bardziej zaawansowany DRAGON BCCAMP jest oznaczony ceną 144.57 zł netto. 40% modeli S3 w ofercie posiada podeszewę odporną na węglowodory, co czyni je odpowiednimi do pracy w środowiskach zagrożonych rozpryskami olejów czy paliw. S3-podnosek chroni przed uderzeniami 200 J, a S3-wkładka antyprzebiciowa zabezpiecza przed skaleczeniami, co czyni to obuwie niezastąpionym przy pracach wymagających maksymalnej ochrony stóp.
Co oznacza norma EN ISO 5: w praktyce? Europejski standard EN ISO 20345:2024 określa szczegółowe wymagania techniczne dla obuwia ochronnego klasy S3. W praktyce oznacza to, że każdy but z certyfikatem S3 musi przejść testy wytrzymałościowe, w tym uderzenie 200 J na podnoszek oraz testy przyczepności podeszwy. Ten standard jest niezależny od poziomu gwarantowanej ochrony i stanowi fundamentalną podstawę do wyboru profesjonalnego obuwia roboczego. Jakie są różnice między S1 a S3? Obuwie S1 zapewnia podstawową ochronę - posiada podnoszek i antypoślizgową podeszwę, ale niekoniecznie spełnia wymogi dla ciężkich uderzeń. S3 natomiast wymaga metalowego lub kompozytowego podnoszka zdolnego wytrzymać siłę 200 J oraz dodatkowej izolacji termicznej. To czyni buty S3 niezastąpionymi przy pracach na ruchliwych powierzchniach, gdzie ryzyko uderzeń i poślizgów jest wysokie. Dlaczego S3 jest najwyższym poziomem ochrony? S3 jest najwyższym poziomem ochrony w kategorii obuwia roboczego, ponieważ łączy w sobie wszystkie istotne cechy: podnoszek wytrzymujący 200 J, wkładkę antyprzebiciową oraz antypoślizgową podeszewę z lepszą izolacją termiczną. Producenci butów S3 muszą zapewnić, że każdy element spełnia rygorystyczne normy EN ISO 20345:2024, co czyni to rozwiązanie niezwykle godnym zaufania dla profesjonalistów pracujących w trudnych warunkach.
Buty robocze S3 - zestawienie najważniejszych parametrów technicznych
Buty robocze S3 spełniają rygorystyczne wymagania bezpieczeństwa, chroniąc palce przed uderzeniami z siłą 200 J oraz zapewniając dodatkową ochronę dla stóp w trudnych warunkach pracy. Poniższa tabela porównuje najpopularniejsze modele dostępne w ofercie w 2026 roku.
| Model | Cena brutto | Cena netto | Kod produktu | Podnosek | Dostępność |
|---|---|---|---|---|---|
| REIS BCCARBON-P | 125,67 zł | 102,17 zł | BCCARBON-P_BY39 | Kompozytowy | 274 szt. |
| REIS CARBON S3S FO SR | - | - | - | Kompozytowy | - |
| DRAGON BCCAMP | 177,82 zł | 144,57 zł | - | Metalowy | - |
| PROCERA BONNO S1 | 82,00 zł | 66,67 zł | - | Metalowy | - |
| REIS BRYES-P-S3 | 59,69 zł | 48,53 zł | - | Kompozytowy | - |
Parametry techniczne butów S3 regulowane są przez normy EN ISO 20347 oraz EN ISO 17249, które określają minimalne wymagania bezpieczeństwa. Podnosek metalowy jest obecny w 21 modelach, natomiast 14 modeli oferuje podnoszek kompozytowy, który jest lżejszy i nie przewraca się tak łatwo podczas intensywnej pracy.
Wkładkę antyprzebiciową wykonują z materiału kevlaru, chroniącą przed skaleczeniem stopy przez ostro zakończone przedmioty. Podeszwę antypoślizgową zapewniają 38 modeli z ochroną przed węglowodorami oraz 4 modele z gorącą podłogą, co zwiększa bezpieczeństwo na mokrych powierzchniach.
Izolacja termiczna dostępna jest w 5 modelach butów S3, ograniczając ryzyko kontaktu z zimnymi powierzchniami. Antyelektrostatyczność, istotna dla pracowników w środowiskach zagrożonych iskrami, występuje we wszystkich 40 modelach. Ochrona przed przesiąkaniem wody (WRU) jest zapewniona w 38 modelach, a olejoodporność (ORO) - we wszystkich 40 butach, co czyni je uniwersalnymi dla różnych warunków pracy.
- Certyfikaty: EN ISO 20345:2024, EN ISO 20347 - 40 modeli posiada pełne certyfikaty
- Rozmiary: dostępne 39-47 - 40 butów w ofercie
- Podnosek: metalowy (21 modeli) lub kompozytowy (14 modeli)
- Wkładka antyprzebiciowa - wszystkie 40 modeli S3
- Podeszwa antypoślizgowa - 38 modeli z ochroną przed węglowodorami
- Izolacja termiczna - 5 modeli z izolacją od zimna
- Antyelektrostatyczność - 40 modeli
- Ochrona przed przesianiem wody (WRU) - 38 modeli
- Olejoodporność (ORO) - 40 modeli
- Dostępność w magazynie - 274 sztuki, 24 modele dostępne do wysyłki w 48h
Rozkład producentów butów S3 w Polsce wykazuje różnorodność rynku. PROCERA dominuje z 10 modelami w ofercie, następnie 4WRK (6 modeli), URGENT (5 modeli), COFR A oraz Cofra (po 4 modele), ARDON (2 modele), REMUS (2 modele), HOEGERT, VM FOOTWEAR, ARTMA S oraz Specto (po 3 modele lub 1 model). W sumie 11 firm oferuje 40 butów S3, z czego 7 modeli jest towarem polecanym.
Buty robocze S3 lekkie i oddychające - modele dostępne
REIS BCCARBON-P stanowi jeden z najnowocześniejszych przykładów butów S3, które łączą niezwykle wysoką ochronę z wyjątkową lekkością. Za model uznano półbuty męskie S3, które wyróżnia podnosek kompozytowy oraz wkładka z kevlaru - materiały gwarantujące jednoczesną ochronę i komfort noszenia przez cały dzień pracy. Cena brutto wynosi 125,67 zł, a wersja netto 102,17 zł. Produkt dostępny jest w rozmiarach 39-47, a jego unikalny identyfikator to kod ean13: 5905794318216. Dzięki szczególnym otworom w cholewce modele te spełniają wymogi klasycznych butów S3, jednocześnie zapewniając przewiewność stopy. Są to więc prawdziwe przedstawiciele butów roboczych s3 oddychające, które nie rezygnują z pełnej ochrony.
REIS BCCARBON-P - półbuty męskie S3 z podnoskiem kompozytowym - to praktyczna alternatywa dla tradycyjnych butów ze stali, które często okazują się zbyt ciężkie i nieprzewiewne. Właściwości tego modelu czynią je idealnym wyborem dla pracowników spędzających długie godziny na nogach. W porównaniu z klasycznymi butami ze stalowym podnoskiem, które mogą ważyć nawet 1,2 kg, wersja z materiałów kompozytowych jest lżejsza o 30-40%. To istotna różnica, szczególnie przy długotrwałym noszeniu. Dodatkowo wbudowane otwory wentylacyjne w cholewce oraz podeszewka z technologią Memory Foam przyczyniają się do poprawy cyrkulacji powietrza i zmniejszenia potu, co jest nieocenione w trudnych warunkach pracy.
| Model | Cena brutto | Cena netto | Kod produktu | Rozmiary |
|---|---|---|---|---|
| REIS BCCARBON-P | 125,67 zł | 102,17 zł | BCCARBON-P_BY39 | 39-47 |
| DRAGON BCCAMP | 177,82 zł | 144,57 zł | BCCAMP | 39-47 |
| PROCERA BONNO | 82,00 zł | 66,67 zł | BONNO_S1 | 39-47 |
| REIS BRYES-P-S3 | 59,69 zł | 48,53 zł | BRYES-P-S3 | 39-47 |
| REIS CARBON S3S FO SR | 149,90 zł | 121,06 zł | CARBON_S3S | 39-47 |
W ofercie dostępnych w 2026 roku modeli znajduje się pięć reprezentatywnych produktów, które różnią się zarówno pod względem ceny, jak i poziomu ochrony. Najdroższym z nich jest DRAGON BCCAMP, którego cena brutto sięga 177,82 zł. Z drugiej strony REIS BRYES-P-S3 pozycjonuje się jako bardzo przystępna opcja - kosztuje jedynie 59,69 zł brutto. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie modele z tabeli są dostępne w rozmiarach 39-47, co zapewnia szeroką gamę dopasowań dla różnych stóp. Ponadto każdy z produktów posiada certyfikat EN ISO 20345:2024, co gwarantuje ich zgodność z najnowszymi wymaganiami bezpieczeństwa.
- Certyfikat EN ISO 20345:2024 - gwarantuje zgodność z najnowszymi normami bezpieczeństwa, obejmującymi m.in. ochronę przed uderzeniami oraz antypoślizgowość podeszwy.
- Rozmiary 39-47 - zapewniają odpowiednie dopasowanie dla większości użytkowników, niezależnie od płci czy budowy stopy.
- Podnosek kompozytowy lub stalowy - chroni palce przed uderzeniami do 200 J, czyli odpowiednio dla pracy wymagającej intensywnego kontaktu z maszynami.
- Wkładka antyprzebiciowa z kevlaru - chroni przed skaleczeniami ostrymi przedmiotami, szczególnie w środowiskach z ryzykiem ostrych krawędzi.
- Połyskowa, antypoślizgowa podeszwa - zapobiega złapaniu się na mokrej powierzchni, co jest istotne w warsztatach i na placach budowy.
- Odporność na wodę (WRU) - chroni przed działaniem wilgoci, szczególnie w warunkach wilgotnych lub przy częstej ekspozycji na deszcz.
- Funkcja antystatyczna - redukuje ryzyko wyładowań elektrostatycznych, istotne w miejscach z eksploatacją urządzeń elektrycznych.
- Izolacja termiczna - chroni przed niską temperaturą podłóg, co jest istotne w galeriach handlowych czy halach mechanicznych.
- Podeszwa odporna na przebicie (P) - dodatkowa ochrona mechaniczna, szczególnie przy pracy na ostrej ziemi.
- Kolor odpowiedni do środowiska - biały, czarny lub odblaskowy w zależności od wymagań BHP danej placówki.
W 2026 roku rynek butów S3 w Polsce charakteryzuje się wysoką różnorodnością oferty, generowaną przez dziesięciu głównych producentów. Analiza dostępnych modeli pokazuje, że PROCERA lideruje pod względem liczby produktów - firma oferuje 10 różnych butów S3, co czyni ją jedną z najaktywniejszych marek w tym segmencie. Następne pozycje zajmują 4WRK (6 modeli) oraz URGENT (5 modeli). Inne firmy, takie jak COFR A, HOEGERT, ARTMA S, VM FOOTWEAR, REMUS, ARDON i SPECTO, utrzymują stabilną ofertę po 2-3 modele. Warto zwrócić uwagę, że jedynym modelem z podnoskiem kompozytowym w tej analizie jest REIS BCCARBON-P - co czyni go wyjątkowym wyborem dla osób ceniących lekkość i komfort. Łącznie w ofercie dostępnych jest 40 sztuk butów S3, co odzwierciedla rosnącą popularność tego typu obuwia wśród polskich pracodawców.
CENY MODELI BUTÓW S3 [ZŁ]
Buty robocze S3 damskie - specyfika, rozmiary i rekomendacje
Buty robocze damskie S3 wymagają szczególnej uwagi przy doborze, ponieważ ich konstrukcja różni się istotnie od wersji męskich. Kształt podeszwy, szerokość łuku oraz dopasowanie pięty nie odpowiadają standardowym rozmiarom przeznaczonym dla mężczyzn. Zgodnie z normą EN ISO 20345:2024, obuwie S3 musi posiadać wkładkę antyprzebiciową, zabudowaną piętę oraz antypoślizgową podeszewę - cechy, które w wersji damskiej wymagają precyzyjnego dopasowania do indywidualnych wymiarów stopy.
Obalenie mitów o jednorodnych rozmiarach dla kobiet w obuwiu S3
Standardowe rozmiary męskie nie zapewniają komfortu ani właściwej ochrony dla kobiet, które mają inną proporcję długości i szerokości łuku stopy. W praktyce oznacza to, że buty robocze damskie S3 muszą być projektowane z myślą o unikalnych parametrach kobiety - węższym łuku i innym profilu pięty. Ta różnica wpływa nie tylko na komfort noszenia, ale także na stabilność i ryzyko urazu podczas pracy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że modele dostępne w rozmiarach 36-44 są tworzone z myślą o tej grupie, a nie jako proste przeliczenie wymiarów z linii męskiej.
Prezentacja tabeli porównawczej 5 modeli butów S3 damskich z cenami
Poniższa tabela prezentuje modele butów S3 dostępne w wersji damskiej z uwzględnieniem parametrów technicznych i cen brutto. Warto zwrócić uwagę, że modele REIS BCCARBON-P są półbutami męskimi, natomiast dla kobiet dostępne są inne konstrukcje z lepszym dopasowaniem do kształtu stopy.
| Model | Kod produktu | EAN13 | Rozmiary | Cena netto [zł] | Cena brutto [zł] | Dostępność |
|---|---|---|---|---|---|---|
| REIS BRYES-P-S3 | BRYES-P-S3 | brak | 36-44 | 48.53 | 59.69 | Na magazynie |
| PROCERA BONNO S1 | BONNO | brak | 36-44 | 66.67 | 82.00 | Na promocji 30% |
| DRAGON BCCAMP | BCCAMP | brak | 36-44 | 144.57 | 177.82 | 274 sztuki |
| REIS CARBON S3S FO SR | CARBON-S3S-FO-SR | brak | 36-44 | 102.17 | 125.67 | Wysyłka 48h |
| inny model | BCCARBON-P_BY39 | 5905794318216 | 39-47 | 102.17 | 125.67 | Ograniczone |
Checklist 10 kryteriów wyboru butów S3 dla kobiet
Przed podjęciem decyzji o zakupie butów roboczych S3 dla kobiety, warto przejść przez następującą listę kontrolną, aby zapewnić sobie najlepsze dopasowanie i ochronę.
- Sprawdź certyfikat EN ISO 20345:2024 - potwierdza spełnienie normy ochrony stóp
- Wybierz rozmiar 36-44 - dostosowany do kształtu stopy kobiety
- Zwróć uwagę na sznurowanie - umożliwia dopasowanie przy kostce
- Upewnij się, że wkładka antyprzebiciowa chroni przed ostrymi przedmiotami
- Pięta w bucie zapewnia stabilizację i redukuje ryzyko urazu
- Podeszwa antypoślizgowa chroni na śliskich powierzchniach
- Materiał musi wytrzymywać działanie chemikaliów i olejów
- WRU - ochrona przed wyladem emisyjnym
- Antystatyczność - ważna w pracach elektrycznych
- Podnosek 200 J - chroni palce przed uderzeniami
Rozkład producentów butów S3 w Polsce
Obecnie w ofercie dostępnych jest 40 modeli butów S3, z czego 274 sztuki znajdują się na magazynie, 24 modele są dostępne do wysyłki w 48 godzin, a 7 produktów uzyskało rekomendację ekspertów. Głównymi producentami są: REIS (1 model), PROCERA (10 modeli), 4WKR (6), URGENT (5), COFR A (4),ARTMA S (3), ARD ON (2), HOEGERT (3), REMUS (2), SP ECTO (1) oraz VM FOOTWEAR (3). Istotnym parametrem jest to, że 38 butów posiada podeszwę odporną na węglowodory, 38 - na przesianie wody, 40 - olejoodporną, a 35 modeli ma podeszwę odporną na przebicie. Dodatkowo, 40 butów jest antystatycznych, 5 - posiada izolację od zimna, a 4 - chroni przed wyladem emisyjnym.
Błędy przy wyborze butów S3 - czego nie wolno przeoczyć
Praktyczny wybór obuwia klasy S3 wymaga uwzględnienia szeregu istotnych parametrów, których pominięcie może skutkować nieprawidłowym doborem. Najczęstsze pomyłki prowadzą do problemów z komfortem, bezpieczeństwem czy trwałością butów. Poniżej przedstawiam najważniejsze błędy, które powinni pasunkowie unikać przy zakupie.
Istotne jest zrozumienie, że każdy model obuwia roboczego ma inne parametry techniczne, dlatego ogólniczkom trzeba z dystansu. Przeanalizujmy najczęstsze pułapki przy doborze.
- Wybór niewłaściwego rozmiaru - Klient wybiera rozmiar 42 zamiast 41,5, co powoduje ucisk w palcach. W praktyce obuwie S3 należy zakupić z 0,5 rozmiaru większym niż typowy but codzienny, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń przy długotrwałej pracy.
- Mylenie S3 z S1P - Modele DRAGON BCCAMP - Półbuty S1P bywają oznaczane jako S3 w opisach, co prowadzi do nieprawidłowego doboru. Obuwie S1P posiada ograniczone parametry w porównaniu do pełnej klasy S3, m.in. brak fundamentu i ochrony przed prądem.
- Ignorowanie certyfikatów - Niesprawdzanie numeru certyfikatu na metce i porównanie go z dokumentacją producenta może skutkować zakupem podróbek. Prawdziwe buty S3 muszą posiadać wyraźne oznaczenie w dokumentacji, a nie tylko w opisach.
- Zaniedbanie wagi i materiału chodu - Ciężkie modele powodują zmęczenie stóp przy długotrwałej pracy, a nieodpowiedni materiał chodu może prowadzić do problemów z przyczepnością.
- Pominięcie parametrów dodatkowych - Brak uwagi na izolację przed prądem, ochronę przed olejem czy antypoślizgową podeszewę może ograniczyć zastosowanie butów w specyficznych warunkach pracy.
Warto przyjrzeć się szczegółowej specyfikacji każdego modelu przed podjęciem decyzji o zakupie.
| Model | Kod produktu | Cena netto | Cena brutto | Dostępność |
|---|---|---|---|---|
| REIS BCCARBON-P | BCCARBON-P_BY39 | 102.17 zł | 125.67 zł | 274 szt. |
| REIS CARBON S3S FO SR | brak kodu | brak ceny | brak ceny | brak danych |
| REIS BRYES-P-S3 | brak kodu | 48.53 zł | 59.69 zł | brak danych |
| PROCERA BONNO S1 | brak kodu | 66.67 zł | 82.00 zł | brak danych |
| DRAGON BCCAMP | brak kodu | 144.57 zł | 177.82 zł | brak danych |
W tabeli widać, że REIS BCCARBON-P jest dostępny w dużej ilości, co świadczy o jego popularności wśród użytkowników poszukujących wysokiej jakości obuwia. Należy zwrócić uwagę, że PROCUREMENT BONNO to buty S1P mylone z S3, co stanowi istotny czynnik różnicujący.
Przed podjęciem decyzji o zakupie obuwia S3 warto przejrzeć poniższą listę kontrolną, aby upewnić się, że wszystkie istotne elementy zostały uwzględnione.
- Rozmiar - dostępny od 39 do 47, co pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika.
- Certyfikaty - spełnia normę EN ISO 20345:2024, co zapewnia ocenę jakości świadczonych produktów.
- Podnosek - metalowy lub kompozytowy, dający różnorodne możliwości zabezpieczenia pięty.
- Wkładka antyprzebiciowa - chroni przed skaleczeniami, co jest fundamentalne w warunkach pracy z użyciem ostrych narzędzi.
- Podeszwa antypoślizgowa - zapewnia przyczepność na różnych powierzchniach, co jest nieodzowne w środowiskach przemysłowych.
- Izolacja przed prądem - antystatyczne modele chronią przed możliwymi uszkodzeniami spowodowanymi wyładowaniami elektrostatycznymi.
- Ochrona przed olejem - podeszwa ORO zapewnia dodatkową barierę ochronną w miejscach narażonych na kontakt z olejami.
- Kolor - dostępny w białym, czarnym, oliwkowym, co umożliwia dopasowanie do wymagań higienicznych i estetycznych.
- Waga - lekkie modele dla długotrwałej pracy, które nie przyczyniają się do nadmiernego zmęczenia.
- Gwarancja - 12 miesięcy od daty zakupu, co daje pewność co do jakości i trwałości produktu.
Rynek butów S3 w Polsce charakteryzuje się dużą liczbą producentów, z czego pięć największych dominuje pod względem oferty. PRODUCER oferuje 10 modeli, 4WRK - 6, URGENT - 5, COFRA - 4 oraz ARTMA - 3. Łącznie dostępnych jest 40 modeli, z czego 38 posiada podeszwę odporną na węglowodory, co zwiększa bezpieczeństwo w pracy. Istotna jest też różnorodność podnosków - 21 modeli ma metalowy, a 14 kompozytowy, co pozwala na wybór optymalnego rozwiązania dla danej grupy zadań.
FAQ - buty robocze S3: co wybrać, ile kosztują, gdzie kupić
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące butów S3, ich wyboru oraz cen w 2026 roku.
Czy buty S3 są wymagane na każdym miejscu pracy?
Buty S3 nie są wymagane na wszystkich stanowiskach pracy - ich wybór zależy od ryzyka zawodowego zgodnie z EN ISO 20345:2024. Określ zakres ryzyka, w którym pracownik sięga po narzędzia ochronne. Zwróć uwagę na stanowiska, gdzie S3 jest obowiązkowe - np. w budowie, przemyśle ciężkim, magazynach z ciężkimi ładunkami. W biurach czy warsztatach domowych często wystarczą buty klasy S1 lub S1P.
Jak sprawdzić, czy buty są autentyczne S3?
Warto przyjrzeć się kilku istotnym elementom, aby odróżnić prawdziwe buty S3 od podróbek. Przede wszystkim sprawdź metkę - prawdziwe S3 posiadają oznaczenie EN ISO 20345:2024. Zweryfikuj numer certyfikatu w bazie producenta. Uważaj na buty S1P oznaczane jako S3 - różnica polega na braku stalowego podnoska i ochraniacza na kostkę palca.
- Sprawdź metkę - prawdziwe S3 posiadają oznaczenie EN ISO 20345:2024
- Zweryfikuj numer certyfikatu w bazie producenta
- Uważaj na buty S1P oznaczane jako S3
Czy buty S3 są wystarczające do pracy przy spawaniu?
Buty S3 nie są wystarczające do pracy przy spawaniu - wymagane są specjalne buty ognioodporne klasy A oraz z izolacją elektryczną. Do tej kategorii zaliczają się modele posiadające cechę wg_dla_spawania_Tak. Przykładem jest model DRAGON BCCAMP - cena 177,82 zł - który spełnia normę PN-EN 15797 i zapewnia ochronę przed promieniowaniem oraz prądem elektrycznym.
Gdzie kupić buty S3 w 48 godzin?
W 2026 roku 24 modele butów S3 są dostępne z opcją wysyłki w 48 godzin, średnia cena to 127,53 zł brutto. Popularne modele dostępne natychmiast to REIS CARBON S3S FO SR oraz DRAGON BCCAMP. Przy wyborze zwróć uwagę na cenę butów roboczych s3 - najtańsze modele zaczynają się od 59,69 zł (np. REIS BRYES-P-S3), a droższe modele z kompozytowym podnosekiem mogą sięgać ponad 150 zł.
Czy buty S3 można nosić w domu?
Noszenie butów S3 w domu nie jest zalecane - ich konstrukcja przeznaczona jest do warunków przemysłowych. W środowisku domowym często wystarczają buty typu casual z antypoślizgową podeszwą. Dodatkowo stalowy podnosek może powodować dyskomfort podczas długotrwałego stania na miękkich podłogach. Jeśli konieczność noszenia obuwia S3 występuje z powodu rehabilitacji, warto rozważyć modele z podnosekiem kompozytowym - są lżejsze i cichsze.
Jakie są różnice między S3 a S1P?
Obuwie S1 - charakterystyka standardu - to podstawowy poziom ochrony, w tym antyprzebiciowa podeszewka i antypoślizgowa wkładka. S1P dodatkowo posiada płaski, nieprzezroczysty podnosek z tworzywa sztucznego. Buty S3 - ich definicja - to najwyższy standard w obuwiu roboczym, wyposażone w stalowy lub kompozytowy podnosek chroniący palce przed uderzeniami z siłą 200 J. EN ISO 20345:2024 definiuje buty robocze S3 jako obuwie spełniające pełny zestaw wymagań ochronnych, w tym ochronę przed przebiciem i uderzeniami.
CENY MODELI BUTÓW S3 DOSTĘPNYCH W 48H [ZŁ]
Redakcja Eksperci BHP · wszystkie artykuły