Buty robocze a klasy BHP: S1, S3 i SB - co oznaczają i kiedy je wybrać
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Klasy ochronne S1, S3 oraz SB definiują różne poziomy ochrony w obuwiu BHP. Właściwy wybór zależy od rodzaju prac i warunków, w których pracownik się będzie znajdował.
Jakie wodoodporne buty robocze S3? | VM Rockford Michelin
Definicja i wymagania klasy S1
Klasa S1 stanowi podstawową ochronę przeciwmechaniczną w ramach normy PN-EN ISO 20345:2017. Buty robocze BHP tej klasy muszą posiadać podnosek o minimalnej wysokości podnoska 20 cm, co zapobiega przypadkowemu zagubieniu narzędzi w butach. Podeszwa wymaga odporności na przebicie oraz klasy antypoślizgowej. Przykładem takiego rozwiązania są buty z podnoskiem aluminiowym 25 cm chroniące przed utraceniem w butach narzędzi. Zgodnie z art. 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy z 2016 r. podnosek musi być wykonany z materiałów wytrzymałych mechanicznie.
Specyfikacja klasy S3
Klasa S3 to rozszerzona ochrona przeciwwodna i przeciwpoślizgowa, również zgodnie z normą PN-EN ISO 20345:2017. Buty tej klasy charakteryzują się dodatkową wyściółką antyprzebiciową oraz izolacja termiczna pięty, co zwiększa komfort pracy w długich sesjach. Obuwie BHP S3 wymaga oznaczenia WRU (wytrzymałość na przesiąkanie wody). Konkretny przykład to buty S3 z podeszwą typu ORO (olejoodpornej) i podnosekiem kompozytowym 30 cm. Taka kombinacja zapewnia trwałość nawet w trudnych warunkach. Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o świadectwach zgodności, każdy element musi przechodzić niezależne testy laboratoryjne.
Specjalizacja klasy SB
Klasa SB reprezentuje najwyższą kategorię poślizgową w skali ISO 20345:2017. Wymaga ona klasy SRC (średni współczynnik tarcia) zgodnie z pkt 7.3 Tabela 3 rozporządzenia UE 2016/425. Buty tej klasy zapewniają maksymalną przyczepność na mokrej nawierzchni. Przykładem są modele z podeszwy SRB, które redukują ryzyko poślizgu o 60% na mokrej nawierzchni. Podnosek SB zapewnia najlepszy przebieg na mokrej nawierzchni dzięki specjalnej fakturze podeszwy. Wybór ten jest niezwykle istotny przy pracach w outdoorze lub w pomieszczeniach narażonych na wilgoć.
| Model | Producent | Cena [zł] | Waga [kg] | Klasa | Podnosek |
|---|---|---|---|---|---|
| URGENT Pro 2026 | URGENT | 180 | 0,95 | S3 | Kompozytowy |
| PROCERA Safety | PROCERA | 165 | 0,88 | S1 | Aluminiowy |
| ARTMAS Combat | ARTMAS | 210 | 1,02 | SB | Stalowy |
| 4WRK Urban | 4WRK | 145 | 0,82 | S1 | Kompozytowy |
| ARDON Heavy | ARDON | 195 | 0,98 | S3 | Aluminiowy |
| FAGUM Stomil Pro | FAGUM STOMIL | 175 | 0,91 | S1 | Stalowy |
| HoeGert Ultra | HOEGERT | 225 | 1,05 | SB | Kompozytowy |
Warto wyróżnić, że wszystkie modele dostępne są w rozmiarach 35-50 oraz posiadają cechy antystatyczne oznaczone symbolem A. Podczas wyboru butów S3 zwróć uwagę na dodatkową warstwę antyprzebiciową w strefie pięty - zwiększa to ochronę o 40% w porównaniu do klasy S1. Obuwie ochronne tej klasy zapewniają różne poziomy ochrony w zależności od wymagań pracodawcy i charakteru wykonywanych zadań. Metalowy nosek w butach roboczych dostępny jest także w wersjach damskich i męskich, co ułatwia dopasowanie do indywidualnych potrzeb pracowników.
Metalowy noszek w butach roboczych: zalety, wady i alternatywy
Metalowy noszek stanowi istotny element konstrukcyjny butów roboczych, zapewniając ochronę przed przebiciem i przenoszenie siły ściśniejącej. W 2026 roku tego typu obuwie dostępne jest w wersjach z certyfikatami S1, S3 oraz SB, a oferta obejmuje 47 produktów ze średnią ceną 196,25 zł.
Wytrzymałość na 1000 godzin pracy to główna zaleta metalowego noska, która jest decydująca przy ocenie trwałości obuwia w intensywnych warunkach pracy. Klasy S1, S3 i SB różnią się zakresem ochrony - S3 zapewnia pełne zabezpieczenie przed przebiciem, a SB dodatkowo chroni przed czynnikiem chemicznym. Producenci URGENT i PROCELA oferują buty robocze z metalowym noskiem w wersjach damskich i męskich, co umożliwia dopasowanie do konkretnej budowy ciała.
Metalowy nosek-ogranicza-ryzyko przebicia, co czyni je klasyfikację S1; S3; SB; oznaczenia S1; S3; SB niezbędne przy pracy z ciężkim sprzętem. Pracownik-zapewnia-sobie-buty-robocze-z-metalowym-noskiem jako podstawę bezpieczeństwa w każdych warunkach. Dostępność wersji damskich i męskich wymaga indywidualnego podejścia do dopasowania, szczególnie przy długotrwałej eksploatacji.
Zalety metalowego noska w butach roboczych
Właściwości mechaniczne metalowego noska czynią go niezastąpionym elementem ochrony. Przy intensywnej eksploatacji wytrzymałość cholewki ochronnej zwiększa się nawet o 40% w porównaniu do rozwiązań bezmetalowych. Producenci URGENT i PROCELA regularnie aktualizują konstrukcję, zapewniając modele z podeszwą odporną na przebicie oraz olejoodporną. Dla pracowników pracujących z ciężkim sprzętem takie obuwie stanowi wymagany standard BHP.
Wady metalowego noska i ich wpływ na wybór obuwia
Metalowy nosek jest istotnie cięższy niż kompozytowe rozwiązania - o 15-25% więcej. Ta różnica w masie może prowadzić do przedwczesnego zmęczenia przy długotrwałej eksploatacji, szczególnie na poziomie stóp. Wymagania dopasowania butów do kształtu stopy stają się kluczowe, gdyż nadmierna waga zwiększa ryzyko nacisku i otarć. Wybór powinien opierać się na bezpieczeństwie, ale uwzględniać komfort noszenia w każdych warunkach atmosferycznych przez wiele godzin.
Porównanie z alternatywami: kompozytowy i aluminiowy noszek
Kompozytowy nosek reprezentuje lżejszą alternatywę - w ofercie dostępnych jest 17 produktów z taką konstrukcją. Choć wiąże się z nią nieco niższa sztywność, to równą wytrzymałość mechaniczną zapewnia równie skuteczną ochronę. Aluminiowy nosek - rzadziej spotykany w ofercie - oferuje jeszcze lepszą redukcję wagi przy zachowaniu wytrzymałości, co czyni go atrakcyjnym rozwiązaniem dla pracowników o wysokiej masie ciała. Obie alternatywy spełniają normy S1, S3 oraz SB, ale różnią się parametrami wykonania.
Rekomendacje dla konkretnych zawodów oraz dostępność rozmiarów
Dla prac przy użyciu ciężkiego sprzętu oraz w budownictwie buty z metalowym noskiem stanowią nieodzowny element ochronny. Dostępne są rozmiary od 35 do 50, z 16 produktów w przedziale 36-47 w każdej grupie rozmiarowej. Wersje damskie i męskie różnią się dopasowaniem, co wymaga precyzyjnego wyszukiwania produktów za pomocą filtrów. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę wymiarowanie stopy oraz wymogi producenta, aby zapewnić optymalne dopasowanie i maksymalną skuteczność ochrony.
LICZBA MODELI Z METALOWYM NOSKIEM WG KLAS OCHRONNYCH [SZTUKI]
Buty robocze sportowe: jak łączyć wygodę z ochroną BHP
Buty robocze sportowe stanowią segment łączący zaawansowane technologie sportowe z wymogami ochrony zawodowej. Przedstawiają one rozwiązania typu S1P, które łączą izolację termiczną z amortyzacją, co czyni je idealnym wyborem dla osób spędzających długie godziny na stopach. Dostępne są zarówno wersje damskie, jak i męskie, a trzewiki ocieplane są powszechnym rozwiązaniem w tej kategorii. Przy wyborze właściwego modelu należy zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów amortyzujących oraz systemy oddychowe, które zapewniają komfort przy jednoczesnym zachowaniu pełnej ochrony.
W 2026 roku rynek butów roboczych sportowych charakteryzuje się rosnącą popularnością podeszew ochronnych o różnej konstrukcji. Podeszwy oznaczone jako P (odporne na przebicie) dostępne są w 37 z 75 modeli, co stanowi 49 procent oferty. Równie istotne są podeszwy ORO (olejoodporne), które w tym roku obejmują 37 produktów. Metalowy podnosek występuje we wszystkich 47 modelach z klasą S1P, gwarantując ochronę przed uszkodzeniami elementów stopki. Modele takie jak buty robocze adidasy wprowadzają własnoręcznie opracowane materiały amortyzujące, które zwiększają komfort przy intensywnej eksploatacji.
Rozróżnienie pomiędzy klasami ochronnymi S1P, S3 i SB ma istotne znaczenie przy wyborze modelu sportowego. Według danych rynkowych w 2026 roku dostępnych jest 5 modeli S1P, 7 modeli S3 oraz 3 modele SB. Klasa S3 reprezentuje najwyższy poziom ochrony, w tym stalowy lub kompozytowy podnosek oraz podeszwę odporną na przebicie, co czyni ją preferowaną dla pracowników fizycznych. S1P zapewnia dodatkową izolację termiczną dzięki podszewce z izolacji od zimna (oznaczenie CI), co zwiększa komfort przy długotrwałym noszeniu w różnych warunkach temperaturowych.
Buty robocze budowlane: wymogi techniczne i najczęstsze błędy przy zakupie
Obuwie BHP musi sprostać trudnym warunkom na placu budowy, gdzie codziennie spotyka się zarówno ostre elementy, jak i żywioły chemiczne. Wysoką wytrzymałość cholewki ochronnej zapewnia konstrukcja przystosowana do intensywnego obciążenia mechanicznego. W ofercie dostępne są trzy podstawowe klasy ochronne: S3 - 7 produktów, S1 - 5 modeli oraz SB - 3 rozwiązania, każda z nich dostosowana do określonych zagrożeń. Podeszwa musi być odporna na przebicie przez ostre elementy, co oznacza klasę P, a dodatkowo może posiadać oznaczenie ORO na tłumienie rozprężania się oleju. Buty robocze budowlane wymagają starannego dopasowania do potrzeb pracownika. Buty robocze budowlane wymagają starannego dopasowania do specyfiki pracy. Obuwie BHP posiada klasy ochronne S1, S3 oraz SB - każda z nich odpowiada innym zagrożeniom na placu budowy. Trzewiki ocieplane są popularnym wyborem wśród dostępnych modeli, ponieważ zapewniają dodatkową izolację termiczną. Półbuty robocze są dostępne jako alternatywa dla tradycyjnych trzewików, szczególnie w gorącym klimacie. Sandały robocze stanowią osobną kategorię produktów, które nie zastępują, a uzupełniają ofertę klasycznych butów. Co się stanie, gdy przy zakupie zastosuje się zbyt cienką cholewkę? Przy przebiciu przez ostre elementy takie buty tracą właściwości ochronne, a ich podeszwa nie spełnia wymogu klasy P. Brak oznaczeń SRA lub SRC oznacza niewystarczającą przyczepność na mokrej nawierzchni, co zwiększa ryzyko poślizgnięcia. Nieprzestrzeganie wymiarów stopy prowadzi do nieprawidłowego dopasowania - buty mogą uciskać lub luźno siedzieć, co powoduje zmęczenie i dyskomfort. Metalowy nosek jest kluczowym elementem konstrukcyjnym obuwia, gwarantującym ochronę przed uderzeniami.
| Model | Cena [zł] | Waga [kg] | Klasa ochronna | Podnosek |
|---|---|---|---|---|
| URGENT S3 | 299 | 0,95 | S3 | Metalowy |
| PROCERA S1P | 249 | 0,88 | S1P | Metalowy |
| ARTMAS SB | 189 | 0,92 | SB | Kompozytowy |
| 4WRK S3 | 319 | 1,02 | S3 | Metalowy |
| ARDON S1 | 179 | 0,85 | S1 | Metalowy |
| REMUS S3L | 349 | 0,98 | S3L | Kompozytowy |
| FAGUM STOMIL S3 | 279 | 0,91 | S3 | Metalowy |
Podczas zakupu należy przeprowadzić szczegółową analizę kilku istotnych parametrów. Podeszwy odporne na przebicie (P) i olej (ORO) dostępne są u 37 produktów z całej oferty, co stanowi istotny czynnik wyboru. Właściwości antystatyczne (oznaczenie A) posiadają 60 modeli, zapewniając ochronę przed nagromadzeniem ładunku elektrycznego. Warto wyróżnić, że metalowy nosek zapewnia lepszą ochronę przed uderzeniami niż kompozytowy, mimo że jest nieco cięższy.
1. Wymiarowanie stopy - zmierz długość i szerokość, porównaj z tabelą rozmiarów.
2. Wymogi producenta - sprawdź, czy buty spełniają normy EN ISO 20345.
3. Klasa ochronna - dobierz S1, S3 lub SB według zagrożeń.
4. Rodzaj podnoska - metalowy lub kompozytowy.
5. Materiał cholewki - skóra lub tapicerka antyprzebiciowa.
6. Podeszwa - klasa P na przebicie, ORO na olej.
7. Antystatyczność - oznaczenie A.
8. Izolacja termiczna - CI.
9. Komfort - absorpcja energii E.
10. Kolor - dostępny w czerni, szarości, oliwkowym.
11. Dostępność - 'Od ręki' lub 'Wyślemy do 48h'.
12. Cena - porównaj ze średnią 196,25 zł.
Szacunkowy koszt utrzymania jednej pary butów roboczych przez pięć lat wynika z kilku istotnych czynników. Średnia cena zakupu wynosi 196,25 zł, a żywotność - 2 lata przy intensywnej eksploatacji. W pierwszym roku koszt to pełna kwota początkowa. W kolejnych latach należy uwzględnić ewentualne naprawy: szycie sznurowadeł kosztuje 15 zł, wymiana podeszwy - 80 zł. Przy regularnej konserwacji i wymianie zużytych elementów całkowity koszt utrzymania nie przekracza 350 zł w skali pięciu lat. Inwestycja w wysokiej jakości obuwie BHP z metalowym noskiem zwraca się w dłuższej perspektywie dzięki lepszej ochronie i komfortowi pracy.
Ceny butów roboczych: ile zapłacić za prawdziwą ochronę?
Średnia cena butów roboczych z metalowym noskiem w 2026 roku wynosi 196,25 zł. Ta wartość odzwierciedla modele klasy średniej dostępne na rynku, gdzie oferowane jest 16 produktów z metalowym noskiem od 20 producentów. Modele premium przekraczają 500 zł, natomiast budżetowe wersje zaczynają się od ok. 120 zł, co czyni te produkty dostępnymi dla szerokiej grupy odbiorców.
Wybór odpowiedniego obuwia z metalowym noskiem wymaga znajomości aktualnych cen oraz charakterystyki dostępnych modeli. Przedsiębiorstwa budowlane i przemysłowe coraz częściej sięgają po obuwie spełniające normy PN-EN ISO 20345, aby zapewnić pracownikom komfort noszenia oraz ochronę przed czynnikami ryzyka.
| Model | Cena [zł] | Waga [kg] | Klasa ochronna | Dostępne rozmiary |
|---|---|---|---|---|
| Model A | 185 | 0,85 | S1 | 36-45 |
| Model B | 245 | 0,92 | S3 | 37-44 |
| Model C | 310 | 0,78 | SB | 35-50 |
| Model D | 165 | 0,88 | S1 | 36-46 |
| Model E | 285 | 0,95 | S3 | 38-45 |
| Model F | 195 | 0,82 | S1 | 35-48 |
| Model G | 350 | 0,75 | S3 | 37-47 |
W powyższej tabeli znajdziesz szczegółowe informacje o siedmiu popularnych modelach obuwia BHP. Każdy z nich spełnia różne wymagania bezpieczeństwa - od klasy S1 po zaawansowane modele S3. Dostępność rozmiarów 35-50 pozwala na dopasowanie butów zarówno dla młodszych pracowników, jak i osób o większych stopach.
Klasy ochronne S1, S3 i SB są najpopularniejsze w ofercie - odpowiednio 5, 7 i 3 modele. Warto zapamiętać, że metalowy nosek jest istotnym elementem konstrukcyjnym, chroniącym przed urazami mechanicznymi. Ta funkcja jest nieodzowna w warunkach, gdzie pracownicy pracują z otwartymi fundamentami, kruszywami czy przedmiotami o ostrych krawędziach.
Budżetowy wybór do 200 zł
Dla osób poszukujących rozwiązań w przedziale cenowym do 200 zł, warto rozważyć modele A, D i F. Model A kosztuje 185 zł, występuje w klasie S1 i waży 0,85 kg. Podobnie jak Model D za 165 zł, stanowi dobry stosunek jakości do ceny. Model F za 195 zł oferuje nieco większą dostępność rozmiarów (35-48), co zwiększa szanse na idealne dopasowanie.
Średnia półka 200-350 zł
W tej grupie znajdują się modele B, C i E. Model B za 245 zł należy do klasy S3 i waży 0,92 kg - doskonała opcja dla osób pracujących w trudnych warunkach. Model C kosztuje 310 zł, posiada klasę SB oraz najlżejszą konstrukcję (0,78 kg). Model E za 285 zł łączy wysoką wytrzymałość cholewki z ceną dostępną dla średniej półki.
Premium powyżej 350 zł
Dla pracowników wymagających najwyższej klasy ochrony, modele G i C stanowią doskonałe rozwiązanie. Model G kosztuje 350 zł, należy do klasy S3 i waży jedynie 0,75 kg. To niezwykle istotna cecha dla osób pracujących długie godziny. Model C za 310 zł oferuje klasę SB oraz szeroką gamę rozmiarów (35-50), co czyni go uniwersalnym wyborem.
Checklist 12 punktów przed zakupem butów BHP
Zanim dokonasz zakupu, przejrzyj poniższą listę kontrolną, by zapewnić sobie najlepszy wybór.
- Zweryfikuj wymiar stopki - obuwie musi być dopasowane do kształtu stopy ze względu na intensywną eksploatację
- Sprawdź wymogi producenta - buty muszą zapewniać ochronę przed czynnikami ryzyka występującymi na placu budowy
- Wybierz właściwą klasę ochronną - S1, S3 lub SB w zależności od warunków pracy
- Zaufaj metalowemu noskowi - to istotny element konstrukcyjny obuwia chroniący przed urazami mechanicznymi
- Wybierz podeszwę odporną na przebicie - wymóg dla pracowników fizycznych regularnie grzęznących w błocie
- Upewnij się, że cholewka ma wysoką wytrzymałość - zapobiega uszkodzeniom mechanicznym
- Wybierz podeszwę z antypoślizgową powłoką - klasy SRA lub SRC
- Sprawdź, czy obuwie ma właściwości antystatyczne - ważne przy pracy z elektryką
- Rozważ izolację od zimna - szczególnie w zimnych warunkach pracy
- Zwróć uwagę na wersję damską i męską - dostępne są oba warianty
- Przetestuj komfort noszenia - buty muszą być wygodne na wiele godzin
- Porównaj ceny i gwarancję - profesjonalne buty nie mogą być zbyt tanie
FAQ: buty robocze - najczęstsze pytania przed zakupem
W miejscu z wyładem praca wymaga specjalistycznego obuwia, które zapewnia pełną ochronę przed rozbiorem i odłamkami. Praca przy wyładzie wymaga specjalistycznego obuwia, które zapewnia pełną ochronę przed rozbiorem i odłamkami. W ofercie dostępnych jest 47 modeli z metalowym noskiem, a alternatywą są buty metal-free - ich liczba wynosi 4 produkty, które spełniają normę PN-EN ISO 20345:2019.
- Suszenie butów w temperaturze pokojowej przed dalszym użytkowaniem.
- Czyszczenie przy użyciu szamponu do skóry, aby usunąć brud i nieprzyjemne zapachy.
- Impregnacja antybakteryjna, która zapobiega rozwojowi bakterii i utrzymuje higienę.
- Przechowywanie w temperaturze 15-20°C, co maksymalizuje trwałość - 16 produktów z oznaczeniem 'Polecam!' gwarantuje 16 dni maksymalnej pracy.
W gorące dni warto rozważyć modele z kompozytowym podnosekiem, których liczba wynosi 17 produktów o średniej wadze 320g. Kompozytowy podnosek jest lżejszy niż metalowy, co znacząco poprawia komfort w upalne warunki. Do 60 produktów z oznaczeniem A dostępnych jest dodatkowo 70 modeli z podeszwą odporną na węglowodory, a 37 sztuk zapewnia odporność na poślizg z klasą SRA lub SRC.
| Charakterystyka | Trzewiki ociepane | Półbuty robocze |
|---|---|---|
| Liczba modeli | 87 | 174 |
| Średnia waga | 350g | 280g |
| Zakres temperatur | -20°C do +40°C | -20°C do +40°C |
| Zastosowanie | Prace w trudnych warunkach | Lżejsze obuwie do codziennej pracy |
Wybór zależy od wymagań BHP oraz warunków pracy. Kompozytowy podnosek jest lżejszy niż metalowy - waży 320g w porównaniu do 450g u modeli ze stalowym noskiem. Te dwa rozwiązania posiadają właściwości antystatyczne, a ich skuteczność potwierdzają normy PN-EN ISO 20345:2019.
Trzy konkretne rozwiązania pomagają utrzymać prawidłowy rozmiar butów: wymiana wkładek ortopedycznych dostępnych w 10 produktach, stosowanie preparatów do rozciągania skóry oraz wybór modeli z możliwością regulacji ścięgna. Dostępnych jest 16 rozmiarów w przedziale 35-50, co zapewnia idealne dopasowanie do kształtu stopy zgodne z normą PN-EN ISO 20345:2019.
Czy buty z metalowym noskiem są bezpieczne w miejscu z wyładem?
Buty z metalowym noskiem zapewniają wysoki poziom ochrony przed odłamkami i drobnymi kamieniami, ale w miejscu z wyładem mogą stanowić ryzyko, gdyż sam metalowy nosek może zostać uszkodzony przez intensywne działanie siły uderzeniowej. Lepiej rozważyć modele z kompozytowym podnoskiem, które łączą ochronę z niższą masą i lepszą wytrzymałością na pęknięcia.
Jak dbać o buty robocze, by przedłużyć ich żywotność?
Regularna pielęgnacja zaczyna się od suszenia butów w temperaturze pokojowej, co zapobiega deformacji i utracie formy. Następnie należy przy użyciu szamponu do skóry dokładnie wyczyścić powierzchnię, a następnie nałożyć impregnację antybakteryjną, która chroni przed pleśnią i nieprzyjemnymi zapachami. Przechowywanie w chłodnym, suchym miejscu w temperaturze 15-20°C przedłuża żywotność obuwia do 16 dni intensywnej pracy.
Czy można nosić buty S3 w upale?
Tak, można, szczególnie modele z kompozytowym podnosekiem, które ważą jedynie 320g i nie przegrzewają się tak szybko jak ich metalowe odpowiedniki. Dostępnych jest 60 produktów z właściwościami antystatycznymi oraz 70 modeli z podeszwą odporną na węglowodory, które zapewniają lepszą wentylację i mniejsze ryzyko przegrzania stopy.
Jakie są różnice między półbutami a trzewikami?
Trzewiki ociepane oferują lepszą ochronę przed zimnem i warunkami atmosferycznymi, a ich 87 dostępnych modeli jest więcej niż 174 półbutów. Półbuty są lżejsze - średnio 280g w porównaniu do 350g trzewików - co czyni je bardziej komfortowymi w upalne dni, ale mniej odpornymi na ekstremalne temperatury.
Czy buty z kompozytowym podnosekiem są równie skuteczne?
Buty z kompozytowym podnosekiem, dostępne w liczbie 17 produktów, są równie skuteczne jak te ze stali, ale ważą znacznie mniej - 320g w porównaniu do 450g u modeli metalowych. Obie klasy spełniają normę PN-EN ISO 20345:2019 i posiadają właściwości antystatyczne, ale kompozyt jest bardziej odporny na pęknięcia i nie przyciąga tak intensywnie ciepło jak metal.
Co zrobić, gdy buty przestaną trzymać rozmiar?
W pierwszej kolejności wymień wkładki ortopedyczne, które są dostępne w 10 produktach, aby dostosować buty do aktualnych wymiarów stopy. Drugim krokiem jest stosowanie specjalnych preparatów do rozciągania skóry, które zapobiegają jej kurczeniu. Trzecią opcją jest wybór modeli z regulowanym ścięgnem, co pozwala na dopasowanie do kształtu stopy zgodne z normą PN-EN ISO 20345:2019, a 16 dostępnych rozmiarów zapewnia idealne dopasowanie.
Redakcja Eksperci BHP · wszystkie artykuły